Marin forsøpling er et enormt problem. I tillegg til å rydde bort plast, må vi hindre tilsig av ny. Derfor er det knuslete med kun 5 millioner mer til bekjempelse av havplast, slik regjeringen foreslår i statsbudsjettet 2020.
NFKK og interesseorganisasjonen KS Bedrift mener det trengs langt flere midler og tiltak for å komme noen vei i innsatsen mot marin forsøpling, både når det gjelder opprydning og forebygging.
– Alt havner til slutt i havet, sier daglig leder i NFKK, Anna Ljunggren. – Derfor er det viktig at innsatsen ikke rettes mot kun bistandsprosjekter og plasten som flyter i havet og havner i strandkanten. Også forsøpling på land må håndteres bedre, legger hun til.
I sitt forslag til statsbudsjett for 2020 foreslår regjeringen å bruke penger på:
- Innsats i land som ikke har gode avfallsløsninger for å begrense tilsig til havet
- Fiskeridirektoratets opprydningtokt
- ‘Fishing for litter’ – så man kan levere avfall i havn som man plukker med seg når man er ute på havet
– Det er bra med bevilgninger og at Norge aktivt bruker bistandspolitikken til å begrense tilsig av plast til hav, påpeker Anna Ljunggren. – Det er også godt at tiltaket ‘Fishing for litter’ videreføres, legger hun til.
Alle skal ta med seg eget avfall fra sjøen, og ‘Fishing for litter’ gjør det mulig å ta med seg mer enn eget avfall inn til havn. Fiskeridirektoratet skal også styrke sitt arbeid med opprenskningstokt. Det er altså mye bra i forslaget til statsbudjett for 2020, men ikke nok til å løse problemet med marin forsøpling.
Se regjeringens forslag til innsats mot marin forsøpling i statsbudsjettet for 2020
Alt havner i havet
– Regjeringen tar bare fatt i én del av forsøplingen, ved å skille på marin forsøpling og annen forsøpling, fortsetter Ljunggren.
Økt kunnskap om hva som kastes, hvorfor og hvilke tiltak som fungerer best er avgjørende for å begrense forsøpling. Det gagner kystkommunene at sjokoladepapiret som ble «mistet» på fjellet aldri følger vassdrag og tilslutt havner i havet.
Kystkommunene må støttes
Noen kystkommuner har store kostnader med opprydning og innsamling av forsøpling. NFKK deler Hold Norge Rent sitt ønske om bedre løsninger så kystkommunene har mulighet til å rydde skikkelig. I dag vil det til syvende og sist stå mellom sykehjem, barnehage og skole – eller opprydning i fjæra. Det er ingen holdbar løsning.
Les også Hold Norge Rents kommentar til statsbudsjettet.